Více než 100 000 vývojářů. Tolik se účastnilo ankety StackOverflow Survey 2018. Na otázky odpověděla necelá tisícovka Čechů. I tak si ale myslíme, že výzkum rozhodně stojí za pozornost. Proč?

Python valí na všech frontách

V žebříčku používání vloni překonal programovací jazyk PHP a letos C#. Ano, řeč je o Pythonu, který zažívá skvělé roky. Nejzásadnější informace o Pythonu, která vyplývá z ankety, je prostá: používá jej stále více programátorů.

Není se čemu divit. Python má výhody jak pro úplná programátorská ucha, tak pro pokročilé specialisty. Ti první ocení jednoduchou syntaxi a user-friendly zápis kódu.

Zkušení programátoři kódí v Pythonu díky mnoha knihovnám, ve kterých najdou základ snad všech myslitelných projektů. Pochvalují si jej i díky všestrannému využití.

V ENGETO Academy máme Python Akademii, určitě na ní koukni.

Python je zkrátka peckovní jazyk. I proto se mu v ENGETO věnujeme a učíme ho na kurzech. Věříme v jeho budoucnost. Ty třeba ne. Okay, fair enough. Ale než Python nadobro odepíšeš, něco si přečti.

Z výsledků ankety vyplývá ještě jedna důležitá zpráva o Pythonu. Suverénně ovládl kategorii „the most wanted language“, a to podruhé za sebou. A co znamená? Python je programovací jazyk, který se chce naučit nejvíce vývojářů, kteří s ním dosud nepracují.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Platí to i v IT

StackOverflow survey pátrá i po zdánlivých banalitách jako sexuální orientace respondentů nebo počet monitorů na pracovních stolech. Díky tomu máme přehled například o tom, v kolik vývojáři ráno vstávají. Chvíle napětí.. Nejvíce z nich je vzhůru před osmou ranní.

Ale víme i podstatnější věci. Například to, že pracovní návyky žen a mužů v IT jsou rozdílné. Projevují se už při hledání práce. Zatímco pro muže je nejdůležitější plat a benefity nebo možnost práce s nejnovějšími technologiemi, ženám nejvíce záleží na firemní kultuře a podmínkách profesního růstu.

Odlišné preference mužů a žen jsou zřezelné i na obsazení konkrétních pracovních pozic. Muži nejčastěji pracují coby systémoví administrátoři nebo DevOps specialisté. Krásnější část populace je v IT nejvíce zastoupená na pozicích datových specialistek, designérek nebo QE developerek.

WTF? Mají muži a ženy v IT vůbec něco společného? ANO. Čtyři z pěti vývojářů (ať mužů, či žen) jsou v práci spokojení. Programování považují za svého koníčka. Pouze necelá 4 % projevují extrémní nespokojenost s prací v IT. Ajťáci jsou holt šťastní lidé.

Tajemství úspěchu v IT? Celoživotní vzdělávání

Pokud chceš rozjet kariéru v IT, nepotřebuješ tři tituly před a za jménem. To je hlavní poselství StackOverflow Survey 2018 ohledně vzdělání. Plných 20 % respondentů má pouze maturitní vysvědčení. A stejný počet lidí, jedna pětina, má magisterské vzdělání.

Nejčastější míra dosaženého vzdělání (46 %) je podle výzkumu titul bakalář. Ale zdaleka ne všichni mají tento diplom z fakulty informatiky. Mezi profesionálními ajťáky se najdou i lidé s jiným vzděláním. Programováním se živí i absolventi přírodovědecké, ekonomické nebo sociálněvědní fakulty.

Na druhou stranu, jednu věc mají vývojáři společnou. 9 z 10 respondentů uvedlo, že se vzdělávají celý život. Diplomem z univerzity jejich trénink nekončí. Naopak. Polovina respondentů má za sebou nějaký ten online kurz a každý čtvrtý byl alespoň jednou na hackathonu.

Ochota k celoživotnímu vzdělávání a poměrně velká konkurence v oboru souvisí i s další statistikou. Každý třetí vývojář se za pět let vidí v jiné firmě, kde bude pracovat na vyšším levelu. A s pokročilejšími technologiemi než nyní.

Co z toho vyplývá? Ajťáci myslí na zadní vrátka. Vědí, že se nesmí opozdit za technologickým pokrokem, jestli chtějí zůstat cenným zbožím na trhu práce.

Roboti nás nepřeválcují. Snad

Budoucnost plná umělé inteligence vývojáře nijak neděsí. U technických nerdů by člověk nic jiného ani nečekal. A opravdu: u 72 % vývojářů převládá optimismus nad pesimismem, pokud se bavíme o umělé inteligenci.

Vývojáři ale nejsou tak naivní, aby očekávali růžovou budoucnost bez jediného mráčku. Přemýšlí i o rizicích umělé inteligence. Bojí se například:

Umělá inteligence určitě ovlivní spoustu oborů. Některá pracovní místa (možná spousta) určitě zaniknou. Ale šikovní programátoři s kreativitou a invencí budou potřební vždy.