Pracuješ v jiné oblasti či studuješ a na svoji první práci teprve čekáš. Zaujala tě oblast IT, protože ze všech stran slyšíš, že je to super obor. A tak ti určitě vrtá hlavou:

Proč programovat?
Jak mám začít s programováním?
Není už moc pozdě?
Jaký má být první krok?
Je to vůbec pro mě?
Který programovací jazyk si vybrat?

Nádech, výdech – víme přesně, jak se teď cítíš. Náš vývojář Martin byl ve stejné situaci jako ty, a tak ti společně zodpovíme tvoje nejpalčivější otázky:

Proč programovat?

Protože programování je job budoucnosti.

Rutinní, opakující se práce jsou v ohrožení. Pro ty z vás, kteří uvažují nad kariérou v IT, je to obrovská příležitost. Snad ještě silnější argument to může být pro ty, kteří v současnosti patří mezi skupinu lidí, která se takovými pracemi živí. Jejich pozice totiž budou v blízké budoucnosti nahrazeny stroji, novými pracovními postupy nebo programem. Pokud nemůžeš změnit situaci, změň sebe a staň se třeba tím, kdo ten stroj navrhne, vytvoří nebo naprogramuje.

Martin v tom měl jasno: „Proč jsem začal programovat? Je to prosté. Chtěl jsem si zjednodušit práci, která spočívala v opakování rutinních kroků za obrazovkou počítače. Pracoval jsem v nadnárodní firmě a mým úkolem bylo zaznamenávat a zpracovávat informace v Excelu. Byl jsem na začátku své kariéry, ale jedno jsem věděl naprosto přesně. Když budu takto pokračovat ještě několik let, nic nového se nenaučím a práce mě semele. Pracoval jsem s velkým množstvím dat. A kdybych je měl zpracovávat ručně, musel bych v kanceláři přespávat nebo se do ní přestěhovat. Bylo toho nad hlavu.

Jak mám začít s programováním?

„Programování v ideálním případě vyřeší problém. A je pro každého, kdo problémy řeší rád. Já jsem netoužil po kariéře, nadprůměrném platu nebo benefitech. Naučil jsem se programovat, abych si usnadnil tehdejší práci a ušetřil čas. To byla má cesta do IT.” říká Martin. A jak tedy začal?

„V mém okolí nebyl nikdo, kdo by měl tušení, jak seautomatizuje. A tak jsem se do toho pustil sám. Začal jsem s programováním ve Visual Basic for Applications (VBA), jazyce, ve kterém se píší makra v programech Microsoft Office, v mém případě Excel.”

To ty ale nemusíš. Pokud nemáš duši dobrodruha jako náš Martin, nezoufej. Dnes už existují dostupné kurzy, které tě naučí co potřebuješ, až po rozsáhlé akademie či bootcampy, které ti pomůžou se úplně rekvalifikovat do IT.

Není už moc pozdě?

Ze zkušeností víme, že nikdy není pozdě na nastartování kariéry v IT. Poznáváš se v následujících tvrzeních, které si možná i ty vtloukáš do hlavy?

Nebuď negáč. My víme, že se správnou motivací, chutí se učit nové věci a hlavně správným vedením se naučíš programovat raz dva. A to i bez vysoké. Výzkum z roku 2017 od MRI network ukazuje, že více jak polovině zaměstnavatelů nezáleží na tom, jak jsi ke svým programovacím schopnostem přišel.

Jaký má být první krok?

Teď už víme, že naučit se programovat může skoro každý. A to bez ohledu na současnou práci, dosažené vzdělání nebo věk. Jaké předpoklady jsou tedy důležité pro práci v IT?

Je to vůbec pro mě?

Martin si kladl úplně stejnou otázku: „Když člověk přemýšlí o kariéře, podobným otázkám se nevyhne. Ani u mě to nebylo jinak. Nemám diplom z technické výšky ani kamaráda z branže, který by můj start v IT usnadnil. Stroje mě nikdy moc nefascinovaly a nezajímalo mě, jak fungují. Měl jsem ale problém: rutinní a nezáživný job. Problém se stupňoval: přidali mi kupu práce s daty. Našel jsem řešení: programování. Člověk tráví v práci třetinu života a chce dobrou výplatu, pocit smysluplnosti a spokojenost. Já jsem spokojený nebyl. Díky tomu ale vím, že programování může práci zrychlit a vylepšit. Každý člověk chce vést snadnější život a kde jinde začít než u práce?”

Nemusíš být hned Mark Zuckerberg či James Gosling. Každý programátor má svoji vlastní cestu. Někoho to táhne více do datové analýzy, někoho do programování webů či aplikací a někdo se spíše uvidí v roli product ownera či scrum mastera, které vyžadují i pokročilé interpersonální komunikační dovednosti.

Třešnička na závěr: Být ajťákem se opravdu vyplatí

I když jsi ve své IT kariéře teprve na začátku a přijímáš svoji první juniorní pozici, i tak tě čeká vyšší plat než je v Česku běžné. Firmy si dobře uvědomují, že za IT specialistu se musí zaplatit a leckdy se předhánějí v tom, jaké benefity k platu ti navíc ještě nabídnou. Je libo home office či příspěvek na další vzdělávání v oboru? Zkrátka a dobře, jako programátor si budeš žít hodně slušně. Pokud tě zajímá, jak je to s platy v IT, přečti si náš článek Kolik si vydělá ajťák v Česku.

A teď už víš, proč je výhodné začít s programováním. Pokud jsme tě zaujali a chceš se o programování dozvědět víc, mrkni na další díl našeho seriálu Programuju #2: Jaký programovací jazyk si vybrat.

Pokud už totiž tušíš, že by programování mohlo být to pravé ořechové, narazíš na množství otázek kolem výběru vhodného programovacího jazyka. Chceme ti ušetřit nervy a čas. Tak čti dál!