V Česku je zoufalý nedostatek IT odborníků

Podle dat Českého statistického úřadu pracuje v ČR v odvětví informačních technologií na 160 000 lidí. To rozhodně není malé číslo. Mnohé personální agentury se nicméně shodují, že IT firmám chybí až dalších 20 000 ajťáků.

Jak je to možné? Podívej se kolem sebe. Průmyslníci skloňují slovo digitalizace a ekonomové píší stohy článků na téma robotizace. Tento trend tlačí poptávku po ajťácích směrem nahoru. V Česku ale počty ajťáků příliš nerostou.

V posledních letech dokonce klesá počet studentů vysokoškoláků zaměřených na informatiku. Pracovní trh přitom potřebuje úplný opak — masový nárůst IT odborníků.

V ENGETO Academy se tomu snažíme pomoct nabídkou kurzů, po kterých se zaměstnáš, byť na juniorní pozici. Nejkratší cesta k práci v IT firmách vede přes Linux.

Ajťáci jsou placeni zlatem

Víš, co způsobuje nedostatek zkušených ajťáků? Tušíš správně, všechno je to o penězích.

Nezáleží, jestli máš dvacetileté zkušenosti nebo jsi začal programovat před rokem. Ajťáci všech úrovní mají vyšší než průměrnou mzdu v Česku. A to dlouhodobě. Podívej se, jaký byl v minulém desetiletí rozdíl mezi průměrnou mzdou v Česku a tou v IT odvětví.

Je to docela rozdíl, nemyslíš? Například v roce 2007 bral průměrný ajťák téměř 160 % průměrné české mzdy. A trend pokračuje i v posledních letech, jak se můžeš přesvědčit v následujícím obrázku. V roce 2015 měl průměrný ajťák na výplatní pásce téměř o 20 000 víc než průměrný český zaměstnanec.

Dynamický růst mezd v IT sice zbrzdila globální ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. IT sektor se nicméně poměrně rychle vzpamatoval a nyní mzdy opět rostou.

Podle výzkumu společnosti Hays se mzdy v IT v roce 2016 meziročně zvýšily o 5 %. A mzdy rostou i letos. Podle údajů Českého statistického úřadu berou pracovníci v IT v prvním čtvrtletí roku 2018 v průměru přes 56 000 korun. To je téměř dvojnásobek průměřné české mzdy, která se letos přehoupla mírně přes 30 000 korun.

Být ajťákem se vyplatí

Projekt Česko v datech spočítal, že se mezi lety 2002–2014 po očištění inflace zvýšily mzdy v IT odvětví o 75 %. V dalším lukrativním odvětví — bankovnictví a pojišťovnictví — byl vzrůst “pouhých” 54 %.

Dlouhodobému vývoji mezd v IT se věnoval také Český rozhlas, který ve svém článku napsal:

„Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7 tisíc korun vyšší než průměrná mzda v Česku, v roce 2016 už to bylo o 17 tisíc víc.“

Tak co, už věříš, že ajťáci se nemají špatně? Chceš mezi ně taky patřit?